Будь ласка, використовуйте цей ідентифікатор, щоб цитувати або посилатися на цей матеріал: https://dspace.mnau.edu.ua/jspui/handle/123456789/16491
Назва: Технологія відгодівлі свиней в умовах ДП «Племрепродуктор «Степове» Миколаївського району
Автори: Калиниченко, Галина Іванівна, науковий керівник
Kalinichenko, Galina, scientific director
Миронова, А.
Дата публікації: 2023
Бібліографічний опис: Миронова А. Технологія відгодівлі свиней в умовах ДП «Племрепродуктор «Степове» Миколаївського району : кваліфікаційна робота на здобуття другого (магістерського) рівня вищої освіти за спеціальністю 204 – «Технологія виробництва і переробки продукції тваринництва» / наук. керівник Г. Калиниченко. Миколаїв : МНАУ, 2023. 83 с.
Короткий огляд (реферат): Кваліфікаційна робота виконана на тему «Технологія відгодівлі свиней в умовах ДП «Племрепродуктор «Степове» Миколаївського району». Робота містить 79 сторінок друкованого тексту, 16 таблиць, 6 рисунків, 48 літературних джерел і 3 додатки. Метою роботи стало вивчення технології відгодівлі молодняку свиней в умовах ДП «Племрепродуктор «Степове» Миколаївського району Миколаївської області, виявлення окремих недоліків даної технології та надання пропозицій і рекомендацій щодо їх усунення. Об’єктом досліджень були свині різних генотипових поєднань, а саме чистопородні тварини великої білої породи та дюрок, поєднання свиноматок великої білої з кнурами порід ландрас та дюрок. Тема магістерської роботи є актуальною, має практичне значення і ставить за мету наступне: проведення аналізу та виявлення окремих недоліків в технологічних процесах годівлі, утримання, розведення тварин і впровадження певних заходів щодо їх покращення. В задачі кваліфікаційної роботи входило вирішення наступних питань: проаналізувати технологію відтворення стада свиней у господарстві; вивчити технологію годівлі відгодівельного молодняку; дати аналіз технології утримання відгодівельного молодняку та інших виробничих груп свиней; вивчити відтворювальні якості свиноматок за різних поєднань; дослідити показники росту молодняку свиней на відгодівлі; оцінити відгодівельні та м’ясні якості чистопородного і помісного молодняку свиней; вивчити технологію виробництва вареної ковбаси «Лікарська»; розрахувати економічну ефективність впровадження удосконаленої технології. В результаті впровадження удосконаленої технології можна отримати 2493,414 тис. грн прибутку, що на 1336,804 тис. грн більше, ніж при існуючої технології. Це сприятиме підвищенню рівня рентабельності виробництва свинини та доведення його рівня до 35,1%.
URI (Уніфікований ідентифікатор ресурсу): https://dspace.mnau.edu.ua/jspui/handle/123456789/16491
Розташовується у зібраннях:Кваліфікаційні роботи (Факультет ТВППТСБ)
Кваліфікаційні роботи студентів МНАУ

Файли цього матеріалу:
Файл Опис РозмірФормат 
КР_Миронова.pdf1,27 MBAdobe PDFПереглянути/Відкрити


Усі матеріали в архіві електронних ресурсів захищені авторським правом, всі права збережені.